Zawartość tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash

- Bangui
 
 
 
 
 
 
 
 
RCA Bangui
Nowa wspólnota Zgromadzenia Sióstr Świętego Józefa w Bangui RCA (Republika Środkowej Afryki) istnieje od września 2011 roku. Siostry przybyły do Archidiecezji Bangui na zaproszenie ks. bpa Dieudonné Nzapalaingaga, Administratora Apostolskiego tej Archidiecezji.
Republika Środkowoafrykańska jest to kraj położony w centralnej części Afryki dwa razy większy od Polski. Początkowo był zamieszkany przez Pigmejów, z czasem jednak osiedliły się tu plemiona afrykańskie chroniące się przed arabskimi handlarzami niewolników. Od końca XIX wieku była to kolonia francuska i dopiero w 1960 r. Republika odzyskała niepodległość, stąd język francuski jest językiem urzędowym. Spośród około siedemdziesięciu języków lokalnych tylko Sango posiada status języka narodowego. Mieszkańcy w 70 % zajmują się uprawą roli i leśnictwem. RCA jest jednym z biedniejszych krajow afrykańskich, co widać w każdej dziedzinie.

mapa RCA
Wspólnota w Bangui S. Damiana,
S. Merveille (z lewej),
S. Ambroisine (z prawej)
Rada parafialna z Ks.Proboszczem
Administratorem
i innymi wiernymi
Wejscie do domu Sióstr przy
parafii św. Jakuba
Plan Centrum Siostry zapraszają
do współpracy
Pierwszą wspólnotę józeficką w RCA utworzyły: S. M. Damiana Rojek, S. M. Merveille Mbala Igola oraz S. M. Ambroisine Atite. Siostry zamieszkały przy parafii św. Jakuba. S. Damiana i S. Mervelle podjęły pracę w Centrum dla Niepełnosprawnych w różnym wieku. S. Damianie zlecona została funkcja odpowiedzialnej i ekonomki Centrum, natomiast S. Merveille podjęła pracę jako pielęgniarka i zajęła się animacją dzieci i młodzieży.
Siostry z pacjentem Centrum Pracownia W pracowni
Pracownia ortopedyczna
w Centrum
S. Damiana w Centrum dla Niepelnosprawnych S. Damiana przy chorych
S. Merveille z mlodzieżą S. Merveille z chorymi dziecmi W cierpieniu nie brak i radości
W Centrum tym chorzy nie mieszkają na stałe, ale dochodzą na ćwiczenia usprawniające. Pozostają w nim jedynie na kilka tygodni pacjenci po operacjach, albo też ci, ktorzy mieszkają bardzo daleko i trudno by im było przychodzić na ćwiczenia kilka razy w tygodniu.
Odpoczynek pod murami
Centrum
Pacjenci Centrum Chirurg z Francji,
ktory operuje dzieci za darmo
Owocny trud walki o lepsze Rehabilitacja w toku Żmudna rehabilitacja malucha
Niełatwa rehabilitacja dla malucha
Rehabilitacja w Centrum
Mały pacjent
W Centrum
S. Damiana z chorymi
w Centrum
Chore dzieci przy szopce
Z kolei S. Ambroisine zatrudniona została w innym Ośrodku Zdrowia jako laborantka. Obok pracy zawodowej Siostry włączyły się w działalność pastoralną w parafii św. Jakuba - S. Damiana została członkiem Rady Parafialnej i Siostry zajęły się vwystrojem kościoła, bielizną ołtarzową, a także animacją grup dzieci i młodzieży.
Komputeryzacja także i w tej pracy Nie brak i takiej pracy
 
Strona główna | Historia | Kongo | Kamerun | RDC | Wydarzenia | Świadectwa | Galeria zdjęć
© Zgromadzenie Sióstr Św. Józefa - DELEGATURA AFRYKAŃSKA